ZŠ a MŠ Albrechtice nad Vltavou

Od 1. 9. 2021 se bude platit úplata za předškolní vzdělávání.(Bližší informace naleznete v aktualitách mateřské školy)

DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ PRO MŠ

DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ PRO MŠ 1

Oznamujeme po konzultaci s KHS v Písku, že se v MŠ vyskytlo infekční onemocnění - svrab.
Opatření při výskytu svrab

  • Oznamujeme po konzultaci s KHS v Písku, že se v MŠ vyskytlo infekční onemocnění - svrab. Podle pokynů hygienické stanice musíme částečně uzavřít oddělení Tymiánků. Provoz této třídy bude v náhradní třídě - spát zde může jen 10 dětí, kdo nepotřebuje nutně celodenní péči, berte si prosím děti po obědě domů.
  • Sledujte své dítě po dobu jedenoho měsíce. V případě příznaků - vyrážky, škrábání, svědění kůže, kontaktujte ihned dětského lékaře.

Co je to svrab?

Svrab je kožní onemocnění způsobené roztočem jménem zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei), který žije v kůži člověka. Hlavními příznaky této nemoci jsou zarudlé nebo bělošedé linky na kůži a svědění, především pak v noci. K přenosu svrabu dochází blízkým kontaktem s nakaženou osobou, ne však běžným denním stykem, jako je podání ruky či obyčejný dotyk.

Svrab je vysoce infekční parazitární kožní onemocnění, které se velice rychle šíří v uzavřených kolektivech. Ačkoliv se lidé často domnívají, že tato nemoc trápí pouze bezdomovce a obyvatele rozvojových zemí, ve skutečnosti jde o problém globálního charakteru. Svrab u lidí se totiž vyskytuje na všech místech, kde se člověk pohybuje

Příznaky a projevy svrabu

Pokud dojde k tomu, že se zákožka dostane do kůže člověka, tak vyvolá onemocnění, které se projeví až za 4-6 týdnů - tzn. inkubační doba je měsíc až měsíc a půl. Prvním, a velmi nápadným projevem nemoci je velmi intenzivní svědění, které se dostavuje typicky v noci. Svědění se označuje jako pruritus. To souvisí s tím, že člověk je v noci pod peřinou, a je více zahřán, což zákožce umožní lepší životní vitalitu.

Dále se na kůži, pro svrab v typických lokalizacích, objevují projevy přítomnosti zákožky. Tyto lokalizace jsou: meziprstní prostory rukouzápěstíloktypodpažíokolo bradavekpupekgenitálhýždě a klenby nohou.

Patognomickým příznakem (příznak, který se vyskytuje pouze u této nemoci) jsou chodbičky, které jsou většinou esovitého tvarubělošedavé barvy a délky 5-15 mm.

Dále jsou pak sekundární projevy, které mohou zahrnovat ekzematizace pokožky, exkoriace (poranění kůže po škrábání), drobné pupínky apod.

 

V případě výše uvedených příznaků ihned informujte svého lékaře!

Zpráva z hygienické stanice v Písku:

 

Opatření při výskytu svrabu:
U nemocných je bezpodmínečná důsledná léčba naordinovaná kožním lékařem, pokud je v domácnosti více osob, potom všech najednou.

 

Při výskytu svrabu je nutné vyprat ložní a osobní prádlo postižených nejlépe na vyvářku nebo použít termodezinfekci, prádlo usušit a uložit do uzavřených PVC pytlů na dobu alespoň 3 dnů, dále postřikem vydezinfikovat matrace a konstrukce postelí, matrace po vysušení opatřit nepropustným obalem – igelitovým návlekem pevně utěsněným a nechat v návleku 7 dní. Pokud jsou textilní podsedáky – vyprat, usušit, uložit do PVC pytlů a nechat zavřeno 7 dní. Provést dezinfekci židlí, stolů, ploch i omytí koberců s použitím dezinfekčního prostředku (koberce by bylo též dobré po vysušení opatřit igelitovým obalem a nechat 7 dní (možné je i koberce pověsit ven a nechat minimálně 3 dny). Při těchto činnostech je nutné používat jednorázové PVC rukavice a věnovat zvýšenou pozornost mytí a dezinfekci rukou. K utírání rukou používat pouze jednorázový materiál.

 

Přílohy

Opatření při výskytu svrabu.docx

Opatření při výskytu svrabu.docx
Typ souboru: DOCX dokument, Velikost: 14,66 kB
Datum vložení: 11. 5. 2021 15:27
Datum poslední aktualizace: 11. 5. 2021 15:39
Autor: